Haber

Harabe üreten kadınlar için bir eğitim alanı oldu.

– Harabeleri üreten kadınlar için bir eğitim alanı oldu.

Sivas’ta geçtiğimiz yıllarda harap durumda olan 133 yıllık tarihi konak restore edilerek üreten kadınların eğitim merkezine dönüştürüldü.

SİVAS – Sivas’ta geçtiğimiz yıllarda harap durumda olan 133 yıllık tarihi konak restore edilerek üreten kadınların eğitim merkezine dönüştürüldü.

Akdeğirmen İlçesi şehir merkezinde bulunan ve 19. yüzyılın sonunda yapılan 133 yıllık Gani Özdoğan konağı 2020 yılında kamulaştırıldı. Sivas Valiliği İl Özel İdaresi tarafından gelecek nesillere aktarılması ve eski görünümüne kavuşturulması amacı ile yapılmıştır. Bugün Üreten Kadınlar Akademisi’ne tahsis edilen bu tarihi bina, kadın girişimciler için bir eğitim alanı haline geldi. İleriye dönük amaçları olan ve girişimcilik ile ilgili eğitim almak isteyen kadınlar buraya gelerek farklı alanlarda ücretsiz kurslar alabilirler. Öte yandan 2019 yılında çekilen konağın görüntüsü ile bugünkü görüntüsünün ortasındaki değişim gözler önüne serildi.

Harabe halindeydi, görev tamamlandı

Yapımcı Kadın Akademisi Müdürü Dilara Yaraş, yapının geçmiş yıllarda harabe durumda olduğunu ve restore edilerek misyon kazandığını belirtti. Burada yönetimin ve ORAN Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bir akademi kuruldu. Kadın kooperatiflere ve kadın girişimcilere ve girişimci adaylarına, ne yapacağını bilemeyen kadınlara eğitim ve danışmanlık vermek amacı ile kurulmuştur. Kadın kooperatiflere ve kadın girişimcilere de pazarlama hizmeti veriyoruz. Eski yapıları yenilemek, onarımlarını yapmak, restore etmek “Tabii ki bunu misyon edinerek yapmak çok değerli ama bunu yapmak çok daha değerli. Burada kadın kooperatiflerimize farklı alanlarda 196 saat eğitim verdik, dedi.

Farklı alanlarda eğitim görüyorlar

Tarihi konakta eğitim gören Meryem Yıldız, Bilgisayar Operatörlüğü kursu aldıklarını belirterek, “Bu Valiliğin bir projesi. Yapımcı Hanımlar Akademisi olarak biliniyor. Burada Bilgisayar Operatörlüğü kursuna geliyoruz.” . .

Hafik Bayan Kooperatifi Lideri Hatice Soğancıoğlu, bu tarihi yapının kadınların bilinçli ve eğitimli bir şekilde işlerini yapabilmeleri için kurulmuş bir eğitim merkezi olduğunu söyledi.

salipazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu